اینوکاپ تمام شد!

رویداد ۵ مین و اختتامیه جشنواره نوآوری و کسب و کار خواجه نصیر در روز شنبه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۵ برگزار گردید. در این روز پس از انجام آخرین رقابت، تیم های برگزیده مشخص شدند و مورد تقدیر قرار گرفتند.

مراسم اینوکاپ تمام شد!، شامل رویداد ۵ مین و اختتامیه جشنواره اینوکاپ از ساعت ۱۳ تا ۱۸ در روز شنبه ۱۴ اسفندماه در سالن آمفی تئاتر دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برگزار شد. در رویداد ۵ مین، ده تیم راه یافته به مرحله نهایی داوری جشنواره، در دو قسمت طرح های کسب و کار و ایده های نوآورانه به رقابت پرداختند.

پس از زمان استراحت، مراسم اختتامیه جشنواره اینوکاپ با حضور مهمانانی از اکوسیستم کارآفرینی و مخاطبین این رویداد شروع شد. مهندس خسرو سلجوقی مشاور وزیر ارتباطات و عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات، دکتر بهزاد سلطانی رئیس هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی، مهندس مهدی غلاملو مدیر سرمایه گذاری جسورانه صندوق نوآوری، دکتر غلامرضا لطیف مدیر مرکز توسعه فناوری صنعت برق و انرژی، دکتر حامد مقتدری مدیر مرکز رشد دانشگاه الزهرا و تنی چند از مدیران شتابدهنده ها و شرکت های سرمایه گذار فعال در حوزه استارت آپ ها از جمله مهمانان شرکت کننده در مراسم بودند. آقایان دکتر ضیاءبشرحق قائم مقام دانشگاه، دکتر مهدی احسانیان معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه و دکتر مجید بازارگان رئیس دانشکده مهندسی مکانیک نیز از مسئولین دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی بودند که در این مراسم حضور یافتند.

حضور فعال دانشگاه خواجه نصیر در زیست بوم نوآوری کشور
رئیس جشنواره نوآوری و کسب و کار خواجه نصیر به عنوان اولین سخنران کلیدی به تبیین اهداف دانشگاه از برگزاری اینوکاپ و دستاوردهای جشنواره نوآوری و کسب و کار پرداخت. وی از پذیرش ۱۳۷ اثر در دو بخش ایده های نوآورانه و طرح های کسب و کار خبر داد و ۱۰ تیم برگزیده مرحله نهایی را طرح ها و ایده هایی ذکر کرد که از دو مرحله داوری پایش کیفی و امکان سنجی عملیاتی با موفقیت عبور کرده اند.

مهندس حامد ابراهیمی ترویج کارآفرینی و توانمندسازی تیم های شرکت کننده در جشنواره را دو هدف دانشگاه در بحث فرهنگ سازی نوآوری عنوان کرد و اعلام نمود در این راستا دو دوره آموزشی مقدماتی، شش کارگاه تخصصی در حوزه مدیریت کسب و کار و یک رویداد اینوکافه در حوزه شبکه سازی زیست بوم کارآفرینی در جشنواره برگزار شده است.

مدیر مرکز رشد دانشگاه خواجه نصیر با ذکر بخشی از مقدمه کتاب جامعه های استارتاپی، شبکه سازی و تسهیل ایجاد شبکه های ارتباطی کسب و کارهای نوپا در زیست بوم کارآفرینی را از عناصر با اهمیت امروز این زیست بوم دانست و با بیان نقشه راه توسعه کسب و کارهای دانش بنیان در دانشگاه به هدفگذاری دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی برای تأسیس صندوق پژوهش و فناوری، برج فناوری و تأسیس پارک علم و فناوری تخصصی نصیر در آینده اشاره نمود.

فضای کارآفرینی کشور ظرفیت چندبرابر شدن را دارد
دکتر بهزاد سلطانی دومین سخنران این مراسم بود. وی با اشاره به تجربیات سال های گذشته، برگزاری گسترده رویدادهای مختلف در فضای امروز کارآفرینی و نوآوری کشور را بسیار مطلوب دانست و پیش بینی کرد در آینده این برنامه ها بسیار بیشتر از حال حاضر خواهد شد و این ظرفیت در کشور وجود دارد.

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به سیاست ها و وظایف صندوق، توزیع حمایت های مالی را کارکرد صندوق ندانست و با اشاره به قوانین و ساختار مالی، وظیفه اصلی صندوق را توانمندسازی و حمایت از شرکت های دانش بنیان ذکر نمود. امکان برگزاری رویدادهای نوآوری، لیزینگ فروش محصولات دانش بنیان، خرید دفاتر کاری و ارائه تسهیلات مالی ارزان قیمت به شرکت های دانش بنیان از جمله خدماتی است که در حال حاضر صندوق نوآوری و شکوفایی ارائه می کند. دکتر سلطانی در پایان به دانشجویان توصیه کرد در رویدادهای کارآفرینی شرکت کرده و از این طریق با کسب تجربه و رفع نواقص برای آینده کاری خود از اکنون برنامه ریزی کنند چرا که بیرون از دانشگاه فرصت استخدامی در انتظار آنها نیست.

اعلام برترین ها و تقدیر از آنها
در پایان با اعلام نتایج کمیته داوران برترین تیم های جشنواره به شرح زیر اعلام شده و مورد تقدیر قرار گرفتند.

ارزش آفرین برتر شرکت های مرکز رشد
ابتدا از شرکت تحلیل گر هدایت سامانه به عنوان برترین شرکت مرکز رشد دانشگاه در سال ۹۵ در حوزه توسعه اقتصادی و فروش محصولات تقدیر شد.

در بخش ایده ها نوآورانه

۲ – رتبه دوم به تیم فناوری فرآوری و کلس با ایده ساخت سامانه کشت ریزجلبک تعلق گرفت.

۳- رتبه سوم به تیم سپهر نصیر با ایده بازیابی انرژی مازاد شبکه های آبرسانی تعلق گرفت.

تیم پهباد پیل نصیر با ایده ساخت کوادکوپتر با پیل سوختی هیدروژنی در این بخش شایسته تقدیر اعلام شد.

در بخش طرح های کسب و کار

۳- رتبه سوم به تیم پایدار بتن توانمند با طرح ساخت درپوش ضدسرقت منهول اختصاص یافت.

۳- رتبه سوم به تیم آخرین نفس با طرح تولید افزودنی کرم ضدآفتاب اختصاص یافت.

تیم نامیک با طرح ربات زیرسطحی هوشمند با عملگرهای دوار در این بخش شایسته تقدیر اعلام شد.

لازم به ذکر است به دلیل ملاحظات کمیته داوران در تعیین سطح کیفی برای انتخاب آثار برتر جشنواره، هیچ یک از تیم ها موفق به کسب رتبه اول در قسمت ایده های نوآورانه و رتبه اول و دوم در قسمت طرح های کسب و کار نشدند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *